Juhlajulkaisu 2016

Sähköisessä muodossa

Lämpimät kiitokset kaikille Lallien 70-vuotisjuhlaan osallistuneille. Te teitte tapahtumasta juhlan!

Lallien 70-vuotistaivalta juhlittiin rennoissa merkeissä Lallintalossa
Lähes 200 Lallien ystävää kokoontui kunniapuheenjohtaja Alpo Heinon, olympiamitalisti Harri Elorannan ja maaottelujuoksija Tarmo Tupalan johdolla seuran 70-vuotisjuhliin Lallintalolle 10.9.2016. Paikalle oli osaapunut juhlapuhujaksi entinen mestarihiihtäjä Juha Mieto Kurikasta. Ohjelmassa oli lisäksi muisteloita ja palkitsemisisia. Loppuilta aloitettiin ruokailulla ja iltaa jatkettiin mukavan yhdessäolon ja tanssin merkeissä. Illan juonsi ansiokkaasti Juha Kulmala.
Juha Miedon mielestä seurojen ja niiden talkoolaisten merkitys suomalaisessa yhteiskunnassa on korvaamatonMieto käsitteli kursailemattomaan tyyliinsä urheilun nykytilaa Suomessa. Hän piti urheiluseurojen toimintaa kivijalkana liikunnan toteuttamisessa maassa. Väsymättömät eri lajien vetäjät ja muut talkoolaiset ovat korvaamattomia liikunnan eteenpäinviemisessä suomalaisessa yhteiskunnassa. Palkkatyövoimalla tätä ei voida korvata. Mistään ei ole saatavissa sellaisia rahoja, joilla palkat maksettaisiin. Urheilujärjestöt ovat tärkeitä, mutta ilman urheiluseuroja suomalainen liikuntatoimi olisi hampaaton.Entisinä aikoina opettajat olivat tärkeitä kasvattajia myös vapaa-aikoinaan. Monet osallistuivat seuratoimintaan aktiivisesti ja intohimoisesti. Tänä päivänä heidän osuutensa vapaaehtoistoiminnoissa on selvästi pienentynyt. Mieto piti tärkeänä, että talkoolaisia muistetaan ja heidän tekemisiään arvostetaan. Hän antoi tunnustusta myös Lalleille, joka tilaisuudessa palkitsi talkoolaisiaan.

Yleisurheilun tila huolestuttaa.

Lallien entinen maaottelujuoksija Tarmo Tupla oli huolissaan yleisurheilun nykytilasta. Lajin pariin hakeutuu entistä pienempi joukko harrastajia. Monet suuntaavat joukkuelajien pariin. Sekin tietysti on hyvä asia, mutta useilla olisi kykyjä menestyä myös yksilölajeissa, mikäli heille tarjottaisiin mahdollisuus, totesi Tupala. Tupalan mielestä nyt on pohdinnan paikka, miten lajista saadaan houkuttelevampi.

Kaisa Mäkäräinen Suomen suosituin urheilija

Lallien historian toistaiseksi ainoa olympiamitalisti Harri Eloranta totesi, että Suomen suosituin urheilija on tällä hetkellä ampumahiihtäjä Kaisa Mäkäräinen. Kaisa on suosittu myös ulkomailla. Muun muassa Saksassa järjestetyissä kisoissa hän saa mahtavat suosionosoitukset täpötäysiltä katsomoilta. Köyliössä herätellään taas lajia. Lallit on hankkinut harrastukseen sopia pienoiskiväärejä. Lajin saloihin perehdytään Harrinpatilla ammattitaitoisten vapaaehtoisten ohjaajien toimesta.

Pesäpallo Lallien ykköslaji
Tilaisuudessa todettiin, että tällä hetkellä pesäpallo on Lallien ykköslaji. Nais- ja miesjoukkueita ei seuralla ole. Voimavarat on toistaiseksi suunnattu nuoriin. Mikäli heistä saadaan kasvatettua pelaajia aikuisten joukkueisiin, saatetaan Lallien joukkueita nähdä tulevina vuosina myös aikuisten sarjoissa. Menneen 10-vuoden aikana seuralla on ollut joukkueita sekä naisten, että miesten ykkössarjoissa.

Seurayhteistyö
Eri keskusteluissa todettiin, että pienten seurojen kannattaa tehdä yhteistyötä ja keskittää eri lajien edustus urheilu eri seuroille. Pohjatyötä pitää kuitenkin tehdä laajamittaisesti. Esimerkki yhteistyöstä on muun muassa alueen seurojen suunnistusjaostojen yhteistyö Hiisirastin kanssa. Seurat ovat muodostaneet edustusseura Hiisirastin. Ne kuuluvat jäseninä Hiisirastiin. Yksittäiset urheilijat ovat jäsenseurojen jäseniä. Näin esim. nuori huippulupaus Noora Koskinen on Lallien jäsen, joka kilpailee Hiisirastin nimissä.

Ansiomerkit ja muistamiset
Lallit palkitsi sadalla eriasteisella ansiomerkillä seuratyöntekijöitään. Seura muisti standaarilla myös pääyhteistyökumppaneitaan, jotka rahoittivat seuran historiikin viimeisen kymmenen vuoden ajalta. Erillinen luettelo ansiomerkinsaajista ohessa.

Lallit muisti vetäjiään ja talkoolaisiaan

Köyliön Lallit juhli lauantaina 10.9.2016 Lallintalossa 70-vuotistaivaltaan. Juhlaan osallistui kunniapuheenjohtaja Alpo Heinon, olympiamitalisti Harri Elorannan ja maaottelujuoksija Tarmo Tupalan  johdolla lähes 200 seuran ystävää. Juhlapuhujana paikalla oli Juha Mieto, joka painotti urheiluseurojen ja niiden vetäjien ja talkoolaisten tärkeyttä suomalaisessa yhteiskunnassa.
Köyliön Lallien 70-vuotisjuhlassa seuran jäsenille luovutetut eri tahojen myöntämät ansiomerkit:

1. Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu

Kultainen ansiomerkki 
Lehtonen Timo, numero 143
Vaihinen Mila, numero 144
Kauko Hakala , numero 148

Hopeinen ansiomerkki
Joensuu Hannu
Jokela Elina
Kantola Henri
Leppimäki Jarkko
Liukko-Sipi Ari
Marttila Marika

LiikUn tunnustuslevyke

Aaltonen Maria
Karhinen Pentti
Raitoharju Katja
Mikola Mirkka

2. Lajiliittojen ansiomerkit
Suomen Urheiluliitto (yleisurheilu)

Hopeinen ansiomerkki 
Lehtonen Timo

Kultainen ansiolevyke 
Kantola Henri
Leppimäki Jarkko
Rajala Markku

Hopeinen ansiolevyke 
Nummi Merja
Välilä Laura

Suomen Hiihtoliitto (hiihto)

Hopeinen ansiomerkki 
Alho Lasse

Pronssinen ansiomerkki 

Lehtonen Timo
Liukko-Sipi Ari
Mikola Jouni
Mikola Mirkka
Reiman Outi
Suominen Keijo
Virtanen Jari

Suomen Ampumahiihtoliitto (ampumahiihto)

Hopeinen ansiomerkki 
Alho Lasse

Pronssinen ansiomerkki 

Lehtonen Timo
Liukko-Sipi Ari
Mikola Jouni
Mikola Mirkka
Reiman Outi
Suominen Keijo
Virtanen Jari

Suomen Voimisteluliitto (voimistelu)

Kultainen ohjaajamerkki
Aaltonen Maria
Kultainen ansiomerkki
Vaihinen Mila

Hopeinen ansiomerkki
Haanpää Merja
Jokela Elina
Marttila Marika
Mäkinen Päivi

Pronssinen ansiomerkki 
Aaltonen Maria

Suunnistusliitto (suunnistus)

Kultainen ansiomerkki
Hakala Kauko

Kultainen plaketti 

Nurmi Timo
Sillanpää Jukka
Vähätalo Pentti

Hopeinen ratamestariplaketti
Autio Päivi
Koskinen Vesa

Pronssinen ansiomerkki

Koskinen Sari
Lehmus Satu

Pronssinen plaketti 
Asikainen Timo
Pelto-Huikko Anne
Suni Veli-Pekka

Tunnustusmerkki: 
Joensuu Hannu
Koskinen Noora
Koskinen Roope
Leppimäki Ilari
Leppimäki Jarkko
Leppimäki Jukka
Reuna Laura
Välilä Laura

Suomen Pesäpalloliitto (palloilu)

Ansiomerkki kultaisin lehvin
Rajamäki Terttu

Ansiomerkki
Haarala Anja
Hietala Heimo
Hilli Marja- Leena
Juhola Jouko
Karhinen Pentti
Rantanen Pertti
Suni Veli-Pekka
Viskari Jari

Tunnusmerkki 
Alho Lasse
Haarala Aimo
Halminen Raimo
Halonen Tarja
Heikkilä Anja
Helminen Lasse
Jaskari Markku
Jokela Juha
Julin Terttu
Kankaanpää Päivi
Karvonen Juha
Kesonen Mirja
Kesonen Sakari
Korkiamäki Jouni
Kotiranta Pirjo
Lähde-Ranta Susanna
Marttila Pirjo
Mäkinen Päivi
Palomäki Raila
Raitoharju Katja
Teperi Eeva
Vilkkinen Heikki
Viskari Taina

Suomen Huvijärjestäjien Keskusliitto

Kultainen ansiomerkki
Hietala Heimo
Ilola Pekka
Karhinen Erkki
Karhinen Pentti
Rantanen Pertti
Sillanpää Jukka
Vähätalo Pentti